مدیران زن: کلیدی برای موفقیت؟

Test
Test Testli Follow
15 Oct 2012
مدیران زن: کلیدی برای موفقیت؟

تحقیقات جدید نشان می دهد که تجارتها، ارگانها و شرکتهایی که توسط زنان مدیریت میشود بیشتر به سمت موفقیت میروند تا اینکه تجارتهایی که تمام تیم مدیریتی آن را مردان تشکیل میدهند.

اگر شما هم میخواهید که تجارت نوپا یتان نتیجه خوبی بدهد، نیاز به یک ایده خوب و تازه، اشتیاق شدیدی به انجام آن، پول کافی و از همه مهمتر سیستم مدیریتی که بدانید چطور کارها را تقسیم بندی کنید. و البته داشتن یک مدیر زن یا بیشتر مطمئن باشید چانس شما را برای کسب موفقیت از بین نخواهد برد.

البته این موضوع را از قول داو جونز که تحقیق خود را در وبسایت Women2 منتشر کرده میگویم. در این تحقیق دایره بسیار بزرگی از اطلاعات جمع آوری و دسته بندی شده، درآمد و نتیجه 20194 کمپنی یا تجارت خرد آمریکایی به رهبری، که توسط 167556 افرادی که آنها را رهبری و هدایت کرده اند که از این تعداد 11193 تای آنها زنان بوده اند.

در این تحقیق تمام تجارتها و شرکتهایی که درآمد و عاید خوب داشته اند و یا اینکه مدتی بعد از شروع به کار فروخته و در برابر مبلغ بیشتری نسبت به مصارف رشد و توسعه آن واگذار شده اند، آنها را به عنوان تجارتهای موفق نامگذاری کرده و در آمار این تحقیق از آنها استفاده شده است.

خوب، حالا این تحقیق و پژوهش کدام وابستگی و ارتباط را درمورد مدیریت زنان چه در سمت پدیدآورنده یک شرکت تازه کار چه در دیگر قسمت ها و برد های مدیریتی شرکت، چه نسبتی را با موفقیت و رشد آن شرکت برای ما معلوم میسازد؟ به صورت مختصر: شرکت ها، تجارتها و ایده ها با مدیریت و رهبری زنان بیشتر و سریعتر به سمت موفقیت پیش میروند. با وجود آنکه فقط 1.3 فیصد از تمام شرکت های خصوصی زنان آنها را بوجود آورده اند، 6.5 فیصد آنها CEO زن دارند، و 20 فیصد آنها یکی یا بیشتر در قسمتهای مختلف مدیریتی کمپنی خود مدیران زن دارند، بازهم آمار این تعداد از زنان اگر تناسب را در نظر نگیریم با تعداد مدیران مرد در سطح کلی بسیار تفاوت میکند.

و این آمار تعداد خیلی کمی را نشان میدهد اما با یک مقایسه تناسبی و بسیار ساده طبق آمار این تحقیق می توان به این نتیجه رسید که به طور کلی میانه تناسب مدیریت زنان 7.1 فیصد در شرکتهای موفق و 3.1 فیصد در شرکتهای بدون موفقیت است، آشکارا مشخص است که روشهای مدیریتی زنان به طور بالقوه بیشتر میتواند برای یک تیم مدیریت، هماهنگی و بازدهی بوجود بیاورد.

و قطعا، اگر شما هم یک مدیر زن در رتبه های متوسط چارت میدیریتی شرکتتان داشته باشید می توانید تاثیرات مثبت آن را نسبت به مدیریت مردان حس کنید، پس هرچه تعداد آنها بیشتر باشد نتیجه بهتری هم خواهید داشت:

در این گزارش میبینیم که فرصتهایی که کمپنی ها برای رشد نیاز دارند با میدیرت زنان در سمتهای معاونیت شرکت و رتبه های مدیریتی بالا در هیئت مدیره احتمال موفقیت آنها بیشتر می شود. برای شروع یک پروژه موفقیت آمیز یا یک تجارت نوپا و یک ایده بکر اگر از تعداد 5 نفر و یا حتی تعداد بیشتر زنان استفاده شود، طبق این آمار 61 فیصد موفقیت بهمراه خواهید داشت و فقط 39فیصد احتمال شکست وجود خواهد داشت.

گزارش کامل داو جونز را دانلود کنیدتا به میزان پراکندگی بالای مدیریت زنان در شرکتهای نوپا و موفق پی ببرید و ببینید که نقش مدیریتی و رهبری زنان در صنایع و تجارت به چه نهوی موفقیت را برای آنها کسب کرده است.

برای سرمایه گذاران، پیام این گزارش بسیار شفاف است – تمرکز و توجه تان بیشتر روی زنانی باشد که در پی راه اندازی تجارت و پیاده سازی ایده هایشان هستند – البته این واضح است که باید در انتخاب کارآفرینان دقت لازم را به خرج داد. اگر شما کمپنی را تاسیس کردید و بدنبال همکارانی میگشتید، متوجه باشید که بیش از اندازه اهمیت دادن به زنان، باعث متحمل شدن مخارج سنگینی برای شرکت تان هم خواهد شد.

در آخر توجه داشته باشید این گزارشی که داو جونز تهیه کرده است فقط روی میزان موفقیت حضور زنان در تجارتهای نوپا را به صورت خاص بررسی نکرده است.

عکس بالای این مطلب از فلیکر برداشته شده است.

 این نوشته ترجمه و با کمی تغییر از جسیکا استالمن بود که در مجله INC خواندم.

البته این آمار مربوط می شود به آمریکا که یکی از بهترین کشورها و بستر سازها برای رشد تجارتها و ایده ها هست، این آمار نسبت به موقعیت افغانستان نمی تواند درست باشد، اما نکته ای که دارد این است که مدیریت، نظم و حس مسئولیت پذیری در زنان نسبت به مردان به مراتب بیشتر میباشد، پس باید از این خصوصیت هم بیشتر استفاده شود.

خوب دوستان حالا بعد از مطالعه این چند خط، کمی بیاندیشید و زنانی را که اطرافتان هستند و در راس شرکت یا مدیریت بخشهایی از شرکتها، گروپ ها، تشکل ها … را بعهده دارند را بخاطر بیاورید، آیا در کارهایشان موفق هستند؟ اگر لازم دیدید نام و سمت، میزان و دلیل موفقیت شان را در قسمت نظرها با ما هم شریک سازید.


One response to “مدیران زن: کلیدی برای موفقیت؟”

  1. mina says:

    جالب بود .تشکر

Leave a Reply

Logged in as Test Testli. Edit your profile. Log out? Required fields are marked *