چطور از باطری دستگاه خود نگهداری کنیم ؟

چطور از باطری دستگاه خود نگهداری کنیم ؟

علیرضا
Follow alireza
12 Mar 2015

در این مقاله نکاتی را که شرکت های Dell, Apple و HP برای کاربران موبایل و لبتاب خود جهت افزایش طول عمر باطری توصیه کرده اند را بررسی خواهیم کرد.

اکثر موبایل‌ها، تبلت و یا لبتاپ هااز باطری قابل چارج لیتیوم آیون استفاده میکنند. این نوع باطری‌ها به مرور زمان قابلیت نگهداری چارج خود را از دست میدهند ولی اگر شما به این توصیه ها توجه کنید می‌توانید که طول عمر باطری خود را ۲ یا ۳ سال  و یا حتی بیشتر از آن افزایش بدهید.

چطور می‌توانیم که طول عمر باطری خود را افزایش بدهیم ؟ باطری موبایل خود را چقدر چارج کنیم؟ آیا باید همیشه به چارج باشد یا چارج باطری آن را تا ۰٪ تخلیه کنیم ؟

برای جواب دادن به این سوالات من سایت شرکت های الکترونیکی به شمول HP, Asus, Apple , Dell و حتی battery university را بررسی کردم و هر آنچه که یاد گرفتم را با شما در میان میگذارم:

۱. از چارج کردن عمیق باطری موبایل خودداری کنید. یک عادت یا رواج کاملا اشتباه این است که بعضی‌ها از چارج دستگاه خود تا وقتی که کاملا خالی یا تا ۱۰٪ نشده استفاده میکنند. ایده‌‌آل‌ترین و بهترین میزان چارج برای باطری‌های لیتیومی به اساس پیشنهاد شرکت‌های الکترونیکی ۴۰٪ تا ۷۰٪ می باشد. اگر امکان دارد بهتر است که باطری دستگاه خود را چندین مرتبه و کوتاه در روز چارج کنید.

۲. ۵۰ ٪ چارج کنید. اگر شما از دستگاه خود برای مدت طولانی استفاده نمی‌کنید، برای مثال یک یا بیشتر از یک ماه، بهتر است که قبل از آن تا ۵۰٪  چارج کنید. اگر چارج دستگاه شما کامل است، آن را تا نیمه تخلیه کنید و در مکانی خنک و خشک نگهداری کنید.

۳. شما به هیچ وجه نباید دستگاه خود را کاملا با چارج کامل یا کاملا خالی از چارج برای مدت طولانی نگهداری کنید. این کار به شدت به باطری موبایل شما آسیب میرساند. حتی اگر شما برای مدت نسبتا طولانی مثلا ۶ ماه از دستگاه خود استفاده نمیکنید می بایست هر ۶ ماه دوباره آن را تا ۵۰٪ چارج کنید و همواره چارج دستگاه خود را در این سطح نگه دارید.

۴. متوجه باشید که هیچ وقت دستگاه خود را در موتر یا هر مکانی که دمای آن بیش از ۳۵ درجه سانتیگراد می باشد نگذارید. حرارت بالای ۳۵ درجه یکی از بزرگترین عامل تخریب باطری موبایل می‌باشد.

۵. کاور موبایل خود را در بیاورید. شما میتوانید تمام شب موبایل خود را در چارج قرار بدهید. اکثر دستگاه ها بلافاصله بعد از چارج کامل، سرکت برق باطری را قطع می‌کند و تنها برای مصرف عادی از برق مستقیم استفاده می‌کنند. نکته‌ایی که شما باید متوجه آن باشید این است که در هنگام چارج دستگاه، آن را از کاور در بیاورید، در اکثر موارد کاور دستگاه باعث نگهداری گرمای تولید شده در هنگام چارج می شود. فراموش نکنید که بهتر است که در هنگام چارج دستگاه خود را در جایی مناسب و بیرون از کاور قرار بدهید.

نتیجه گیری :

البته این روش‌ها برای کسانی که قصد نگهداری دستگاه خود بیشتر از یک سال می باشد بسیار میتواند مفید باشد. اگر شما یک گیک تکنالوژی هستید و دوست دارید دستگاه خود را مرتبا اپدیت کنید بهتر است که قبل از خرابی باطری دستگاه خود را تعویض کنید.

 

عنوان‌های مشابه :‌  افزایش طول عمر باطری موبایل، تبلت و کامپیوتر، موبایل ، لبتاب خود را چقدر چارج کنیم، چگونه طول عمر باطری آیفون و آیپد خود را افزایش بدهیم، چقدر باطری را چارج کنیم؟


Leave a Reply

Logged in as alireza. Edit your profile. Log out? Required fields are marked *

battry

computer