یک نمونه عملی از عملکرد اینترنت اکسپلورر؛ چرا نباید از IE استفاده کنیم؟

علیرضا
alireza Follow
16 Jun 2012
یک نمونه عملی از عملکرد اینترنت اکسپلورر؛ چرا نباید از IE استفاده کنیم؟

گاهی اوقات برایم اتفاق افتاده که هنگام صحبت کردن درباره‌ی مرورگرهای اینترنتی افرادی را دیده‌ام که تعصب عمیقی نسبت به اینترنت اکسپلورر محصولِ شرکت مایکروسافت داشته‌اند. آنها هیچ دلیل علمی برای این تعصب‌شان ندارند. به عبارت صحیح و درست می‌شود گفت که تنها دلیل آنها برای این تعصب بی‌جا تنها یک چیز است. عادت! بله، آنها به این مرورگر اینترنتی عادت کرده‌اند و متاسفانه فکر می‌کنند که علاقه‌مندی به یک مرورگر مثل علاقه‌مندی به یک برند تجارتی است و یا مانند طرفداری از یک تیم فوتبال می‌باشد و چون آنها به استفاده از اینترنت اکسپلورر عادت کرده‌اند، حالا می‌ترسند که این نرم‌افزار را کنار گذاشته و به سراغ نرم‌افزار دیگری بروند. چون فکر می‌کنند کار با نرم‌افزار دیگر برایشان سخت خواهد بود. متاسفانه شرکت مایکروسافت نیز به گسترش این تعصب طبق خط مش تجارتی که دارد، دامن زده و در کل باعث ایجاد این تعصب می‌شود. مایکروسافت در اکثر نسخه‌های سیستم عامل ویندوزش که به بازار عرضه می‌نماید، اینترنت اکسپلورر را به صورت پیشفرض به عنوان مرورگر اصلی نصب می‌کند. از آن طرف، انسان‌ها به دلیل تنبلی و یا شاید هم ترسی که در وجودشان است، اقدام به تغییر مرورگرشان نمی‌کنند و با این تصور که مرورگر مروگر است و فرق چندانی بین آنها نیست، از اینترنت اکسپلورر استفاده می کنند.

بنابراین امروز و طی این پست قصد دارم به صورت عملی فرق میان اینترنت اکسپلورر و دیگر مرورگرهای معروف دنیا را به شما خوانندگان عزیز نشان دهم. زیرا به این نتیجه رسیده‌ام که اگر متخصصین اینترنت و وب هرچقدر هم که در این رابطه مقاله بنویسند و دلیل بیاورند، تا زمانی که کاربران عادی فرق عملی میان این مرورگرها را نبینند، اقدام به تغییر مرورگرشان نخواهند کرد. برای نشان دادن تفاوت میان اینترنت اکسپلورر و دیگر مرورگرها یک فایل سبک از آخرین تکنالوژی های وب درست کرده‌ام و از شما می‌خواهم که آن را در مرورگرهای مختلف امتحان کنید. این فایل آزمایشی را ببینید تا توضیحات لازم را در ادامه بیاورم.

برای دیدن نمونه آزمایشی اینجا را کلیک کنید.

اگر شما از نسخه‌های به‌روز شده گوگل کروم، فایرفاکس، سافاری و یا هم اپرا استفاده می‌کنید باید بعد از بردن ماوس کامپیوتر بر روی هر یک از لگوهای موجود در مثال، لگوها به صورت متحرک از سیاه سفید به رنگه تبدیل شوند. لگوی سیاه سفید باید به آهستگی به سمت بالا رفته و لگوی رنگه به آهستگی باید به سمت پائین بیاید. درست مانند شکل ذیل:

اما اگر از اینترنت اکسپلورر 9، 8، 7 و 6 استفاده می‌کنید، قادر نمی‌باشید تا تحرکی را در تغییر لگو سیاه سفید به رنگه ببینید.

یعنی اینترنت اکسپلورر قادر به اجرای کدهای استانداردی که توسط کنسرسیوم جهانی وب تایید شده نیست:

a{
  opacity:0;
  position:absolute;
  top:0px;
  -webkit-transition: all 0.5s ease-in-out;
  -moz-transition: all 0.5s ease-in-out;
  -o-transition: all 0.5s ease-in-out;
  -ms-transition: all 0.5s ease-in-out;
  transition: all 0.5s ease-in-out;
}
a:hover{
  opacity:1;
  top:400px;
}

شاید اگر این فایل را در مرورگر دیگری باز نکنید، فکر کنید که مدل و نوع استایل وب سایت همین گونه است، در صورتی که حالا متوجه می‌شوید که اینترنت اکسپلورر ضعیف است و قادر به نمایش این‌گونه استایل ها نمی باشد. این تنها یک نمونه از صدها تکنالوژی روز دنیا است که IE قادر به نمایش آن نیست. آیا هنوز هم نسبت به اینترنت اکسپلورر تعصب دارید؟ در قسمت نظرات بیان کنید.


4 responses to “یک نمونه عملی از عملکرد اینترنت اکسپلورر؛ چرا نباید از IE استفاده کنیم؟”

 1. فرزانه خاوری says:

  این درست ولی به نظر من امنیت مهمترین دلیلی می تواند باشد که یک نفر بخواد از یک بروزر به یک بروزر دیگر مهاجرت کند.
  تشکر

  • محمدرضا سلطانی says:

   بسم الله؛
   اگه بحث امنیت باشه بازم مرورگرهایی مثل کروم و فایرفاکس در درجه ی بالاتری از امنیت نسبت به اینترنت اکسپلورر قرار دارند..یه نگاهی بندازین به باگ های امنیتی ویندوز….درصد بالایی از اونا بخاطر باگ در سیستم امنیتی اینترنت اکسپلورره

 2. رستم کابلی says:

  امیدجان به گونه عالی اثبات کرده اید. دقیقا چنین است. خیلی موارد که در مرورگر های دیگر عادی است ولی در انترنیت اکسپلورر تا حال سپورد نمیکند.
  و از نگاه امنیت نیز گوگل کروم پیشتاز همه است

 3. amin says:

  salam man emtehanesh kardam faghat rangesh avaz mishod to ie dige tekun nemokhord

Leave a Reply

Logged in as alireza. Edit your profile. Log out? Required fields are marked *

اینترنت اکسپلورر

فایرفاکس

گوگل کروم

مایکروسافت

مرورگر اینترنتی