آیا شما یک استارت آپ یا کارآفرین موفق هستید؟

Test
Test Testli Follow
12 May 2012
آیا شما یک استارت آپ یا کارآفرین موفق هستید؟

در این نوشته می خواهم چند اصطلاحی که در کشورهای غربی بسیار کاربرد پیدا کرده و البته یکی از دلایل موفقیت اقتصادی آنها همین شرکتهای خرد و نوپای میباشد که با خلاقیت و جرات خاصی که داشتند توانسته اند به موفقیت برسند.

Business Model

یا همان مدل تجارت، که چگونگی پلان ریزی یک ایده تجاری، انجام آن و به سود دهی رساندن آن را تشریح میکند. هیچ ایده ای بدون پلان ریزی قابل اجرا نیست اگر این کار را هم کرده اید حتما با مشکلات بسیاری روبرو شده اید که پیشرفت شما را بسیار آهسته ساخته. بسیاری از ایده ها هم به خاطر اینکه هیچ وقت ما برای مدل تجارتی آن وقت نمیگذاریم برای همیشه یک ایده در ذهن ما باقی می ماند و یا اگر واقعا ایده خلاقانه ای باشد فرد دیگری که طریقه پلان ریزی را یاد داشته باشد آن را عملی میکند.

Startup

به شرکتهای تازه تاسیس و افرادی گفته میشود که جرات پدید آوردن یک محصول نو یا یک سرویس خلاقانه و کاملا ابتکاری را داشته باشند که با درنظر داشت بازار هدف (Market Target) آن به نظر عموم کار غیر قابل اجرایی میباشد. در یک شرکت یا گروپ استارت آپ موفق همیشه یک مدل تجارتی (Business Model) دقیق و برنامه ریزی شده خوبی پشت آن نهفته است. برای مثال شرکت اینستاگرام را بیاد دارید که فیس بوک آن را به مبلغ یک میلیون دلار خرید، شرکتی که براساس یک اپلیکشن و سرویس ساده پایه گذاری شده بود و تنها نه کارمند داشت. اما به خاطر خلاقانه بودن و ساده بودن آن بعد از دو سال فعالیت به یکی از پرکاربرد ترین اپلیکیشن های آیفون تبدیل شد، این یک استارت آپ عالی بود.

Entrepreneur

کارآفرین یا کسی که با خلاقیت و جسارتی که در عملی کردن ایده ها دارد موقعیت های شغلی ایجاد میکند، و انرژی نهفته ای در بازار را آزاد میکند. بگذارید مثالی بزنیم: من با استفاده از سرمایه ای که بدست آورده ام یک رستوران در محله کارته سه ایجاد میکنم، تعدادی آشپز، گارسون و مدیر برای اداره رستورانم استخدام میکنم که با استفاده از درآمدم از رستوران تمام مخارج و معاش کارمندان آن را میپردازم و مقداری هم مفاد برای خودم میماند. درست است که من برای تعدادی فرصت کار ایجاد کرده ام و درآمدی هم دارم، اما تنها کاری که کرده ام فقط جابجایی پول و شاید بتوان گفت یک سرمایه گذاری ساده انجام داده ام.

اما یک کارآفرین موفق با سرویسی یا محصولی که تولید میکند، نیازهای جدیدی را برای جامعه بوجود می آورد که باعث آزاد شدن انرژی های نهفته و سرمایه های راکت در بازار می شود. همان کاری که شرکت اپل با تولید اولین سری از گوشی های هوشمند آیفون کرد، تا من که تمام نیازهای ارتباطی ام با یک گوشی ساده هم انجام میشود اما بازهم می خواهم که یک آیفون داشته باشم. یا من که یک دولوپر هستم با دیدن این همه موقعیت یک اپلیکشن ساده به نام اینستاگرام را خلق کنم و …

اگر دقت کرده باشید یکی از پایه های اصلی تمام اصطلاحاتی که عنوان کردیم خلاقیت است، خلاقیت همراه با جسارت. پس اگر می خواهید یک کارآفرین موفق باشید، راه سختی پیش رو دارید.

حالا یک نگاهی به آمار و ارقام اینفوگرافیک پایین بیاندازید که درباره تجارت و کاروبارهای کوچک در آمریکا میباشد:

آیا احساس میکنید که یک کارآفرین هستید؟ یا با نظرات من مخالف هستید؟ در هر موردی، تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید 🙂


2 responses to “آیا شما یک استارت آپ یا کارآفرین موفق هستید؟”

  1. یوسف says:

    تبریک باشه رضا جان (: موفق باشی

  2. مینا says:

    رضا جان میخواستم بپرسم شما برای کارتون بیزنس مدل درست کردین که کارافرین موفقی بشین؟

Leave a Reply

Logged in as Test Testli. Edit your profile. Log out? Required fields are marked *