چطور در گوگل حرفه ای جستجو کنیم ؟

علیرضا
alireza Follow
30 Apr 2012
چطور در گوگل حرفه ای جستجو کنیم ؟

اگه شما هم مثل من روزانه بسیار زیاد از جستجوی گوگل استفاده می کنید حتما گاهی اوقات پیش آمده که به دنبال کدام مطلب خاصی در اینترنت هستید ولی هیچ موضوعی پیدا نمی کنید یا شاید برای پیدا کردن مطلبی ساعتها وقت خود را صرف جستجو کردن میکنید. امروز قصد دارم که چند ترفند برای جستجوی حرفه ای در اینترنت را برایتان نشان بدهم تا کمتر از چند ثانیه هر موضوعی را که میخواهید بتوانید پیدا کنید.

1. از سرویس های سریع و ساده گوگل استفاده کنید

گوگل تمام تلاش خود را میکند تا استفاده از جستجوی آن بسیار ساده و کاربردی باشد، برای مثال خیلی از اطلاعاتی مثل آب و هوا، نرخ اسعار، فرمولهای ریاضی … را به راحتی می توانید از گوگل بپرسید، بدون اینکه هیچ سایت جانبی را باز کنید.

ساعت در کابل (یا هر شهر دیگه که میخواهید): time Kabul

پیش بینی آب و هوای کابل: weather Kabul

طلوع آفتاب در کابل: sunrise Kabul

حل سوالات ریاضی: 5*9+(sqrt 10)^3=

کافی است کلمات کلیدی بالا را در جستجوی گوگل نوشته و کلید Enter را بزنید.

2. کلماتی را که نمی خواهید در نتیجه جستجوی تان باشد از جستجو حذف کنید

فرضا که شما دنبال موضوعی هستید در مورد وب دیزاین ولی نتیجه هایی را که در مورد تبلیغات هست را نمی خواهید در نتیجه جستجو نشان دهد، برای این کار کافی است که از کاراکتر خط تیره “-” استفاده کنید.

web design – advertising

3. محتویات یک سایت خاص را فقط جستجو کنید

گاهی اوقات پیش می آید که شما در سایتی میخواهید موضوعی را جستجو کنید تا سریعتر آن را پیدا کنید ولی آن سایت فرم جستجو را ندارد یا کار نمی کند، به راحتی می توانید تمام محتویات آن سایت را توسط گوگل جستجو کنید، به مثال زیر خوب دقت کنید:

“web design” site:yoursitedoamin.com

4. از کلمات مشابه و هم خانواده استفاده کنید

اگر شما از معنای دقیق کلمه ای خبر ندارید می توانید از کلمات مشابه آن یا هم معنا استفاده کنید تا جستجو دقیقتر صورت بگیرد فقط به آخر سرچ از علامت “~” بین کلمات مشابه یا هم معنا استفاده کنید .

“web Design” ~ web development

5. فرمت فایل خود را مشخص کنید

اگر دنبال نتایجی هستید که فقط پی دی اف (pdf) یا Office Word یا فایلی با فرمت خاص باشد، میتوانید فقط کلمه کلیدی filetype و بعد نوع فرمت خود را بنویسید.

“web design” filetype:pdf

6. از Range یا ساحه زمانی استفاده کنید

این حالت بسیار کم پیش می آید ولی بسیار مفید و کار آمد است فرضا میخواهید مطلبی را بین سال های 1940 تا 1950 جستجو کنید کافیست که به این صورت نوشته کنید

president 1940..1950

7. واضح بنویسید

اگر می خواهید گوگل دقیقا عین کلمات و جمله ای را که در باکس جستجو نوشته این برایتان پیدا کند برای مثال ‘طراحی وب سایت’ به جای اینکه فقط طراحی وب سایت بنویسید آن را داخل علامت نقل قول قرار دهید، با این کار گوگل بسیار سریعتر و دقیقتر نتایج را برای شما می آورد.

“web design“

8. معنای کلمات را بدانید

برای فهمیدن معنا و ریشه و حتی تلفظ آن میتوانید به گوگل پناه ببرید کافی است که به صورت زیر تایپ کنید

define:apple

9. بگذارید بهترین کلمه را گوگل پیدا کند

شما میتوانید که در جستجویتان از جای خالی استفاده کنید و اجازه بدهید که کوگل بهترین موضوع یا مطلب مناسب با آن را پیدا کند در مثال زیر گوگل تمامی سرویس های گوگل را برای شما نشان میدهد.

google *

10. از تمام قابلیت گوگل استفاده کنید

گوگل فیلیتر های بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا بهتر و سریعتر بتوانند به مطالب خود دست یابند از ستون سمت چپ جستجو استفاده کنید این ستون بسیار مفید و کارامد می باشد .


One response to “چطور در گوگل حرفه ای جستجو کنیم ؟”

  1. معصومه says:

    خیلی خوب بود.

Leave a Reply

Logged in as alireza. Edit your profile. Log out? Required fields are marked *